4 nejnovější vědecké výzkumy v léčbě neplodnosti

Jaká je nejlepší strava na podporu plodnosti podle nejnovějších výzkumů? Jaký nový objev se podařil českým vědcům? A jak je to s tím Covidem a vlivem na plodnost? Přinášíme vám přehled aktuálních a ověřených studií  z oboru reprodukčního zdraví, které nás samotné zajímají. (únor.2023)

neplodnost, vědecké poznatky o neplodnosti, plodnost, ženská neplodnost

Nový objev českých vědců

Jako první zabrousíme do vod českého zdravotnictví. Vědeckému týmu Kateřiny Komrskové, která působí v Laboratoři reprodukční biologie v Biologickém ústavu AV ČR, se totiž podařilo vyvinout novou metodu, jak rozpoznat poškozené spermie„Podařilo se nám najít specifický protein CD46, který se pouze u poškozených spermií dostává na povrch. Tak na něj můžeme navázat protilátku s magnetickou částicí a následně magnetem vytáhnout z ejakulátu, a to bez poškození zdravých spermií,“ říká Komrsková.

Většina z dosavadních metod diagnostikovala kvalitu ejakulátu, ale celý vzorek se při tomto procesu znehodnotil. Objev s magnetem je na naše poměry zcela unikátní – jeho nápomocnost spočívá v tom, že  dokáže „předvybrat“ zdravé spermie, které během umělého oplodnění zvýší úspěšnost početí, ale i celkové šance na kvalitní život dítěte. Čeští vědci nadále pracují na vyvinutí preventivního diagnostického testu, který by byl široce dostupný mužské populaci a muži by mohli z pohodlí domova zjistit, jak na tom jsou nejen v otázce plodnosti, ale i celkového zdraví.

Významný pokles spermií napříč světem potvrzen studií

Zvyšující se neplodnost je obávaným demografickým trendem současné doby. O problémech s početím se více mluví v souvislosti léčby u žen, než u mužů. Mezinárodní tým vedený profesorem Hagaiem Levinem z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, spolu s výzkumníky v Dánsku, Brazílii, Španělsku a USA, zveřejnil první analýzu, která prokázala významně klesající počet spermií u pánů napříč světem.

Tato studie ukazuje, že pokles počtu spermií v Americe, Evropě a Austrálii – hlášený tímto týmem už v roce 2017 – pokračuje, a dokonce zrychlil. Problém se týká i Jižní Ameriky, Afriky a Asie, kterým se tato problematika zatím vyhýbala. Nutno podotknout, že počet spermií není pouze ukazatelem plodnosti, ale je také zrcadlem úplného mužského zdraví.  Dle vědců jsme svědky celosvětového poklesu spermií, a to o více než 50 % za posledních 46 let. Alarmující je, že se tento počet neustále, na základě našeho životního stylu a znečišťování životního prostředí, bohužel zrychluje. To vše je spojeno se zvýšeným rizikem chronických onemocnění, u mužů především rakoviny varlat.

Středomořská kuchyně – nejlepší pro plodnost

Jednou z možností, jak bojovat s narůstající neplodností, a to nejen u mužů, je samozřejmě kvalitní strava.  Dle nejnovější studie je na to nejlepší volbou středomořská kuchyně s důrazem na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby a luštěniny. Vědci ze tří australských univerzit zjistili, že právě tyto potraviny mohou zlepšit samotnou plodnost a kvalitu spermií, ale i úspěšnost technologie asistované reprodukce.

Středomořská kuchyně je primárně rostlinná, zahrnuje celozrnné výrobky, kvalitní oleje a polynenasycené nebo jiné zdravé tuky. Oproti tomu je západní strava plná rafinovaných sacharidů a živočišných bílkovin, kvůli čemuž je energeticky vydatná a postrádá vlákninu, vitamíny a minerály. Úprava jídelníčku je tak neinvazivní a potenciálně účinný prostředek v boji s neplodností, který můžete zkusit i vy.

Mýtus neplodnosti po covid vakcinaci

V poslední době se také často diskutovala plodnost v souvislosti s vakcinací proti Covid-19. V USA byl před nějakým časem proveden výzkum na téměř 4 000 ženách, které sledovaly své menstruační cykly pomocí aplikace. Zjistilo se, že po druhé dávce vakcíny došlo k opoždění další menstruace. Jedna z 10 očkovaných žen také zaznamenala změnu délky cyklu o více než osm dní ve srovnání s neočkovanými ženami. Po dvou dalších menstruačních cyklech ženy ale uvedly, že se jejich menstruace vrátila do normálu.

Podobně studie v Norsku na více než 5 600 ženách ukázala, že téměř 40 % z nich zaznamenalo silnější krvácení před tím, než byly očkovány. Doktorka Victoria Male v British Medical Journal uvádí, že změny menstruačního cyklu po očkování nastávají, ale nejsou závažné a rychle se vrátí do normálu“. Lékařka také dodává, že obavy z neplodnosti v důsledku očkování vyvstaly z nejrůznějších dezinformací a že neexistuje žádný důkaz, že by vakcíny proti Covid-19 měly nějaký vliv na vaše šance na otěhotnění.

Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221116085959.htm 
https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221213094801.htm
https://www.independent.co.uk/life-style/women/menstrual-cycle-changes-vaccine-temporary-b2001720.html
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/na-spermie-s-magnetem

 

Sdílejte článek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email